Mudra Mahaprabhu

0

Swami B.G. Narasingha

Śri Kryszna Ćaitanja Mahaprabhu pojawił się w tym świecie z pragnieniem dania najwyższego
błogosławieństwa dla uwarunkowanych dusz. Śri Kryszna we Wradży uczy nas:

cira-kala nahi kari prema-bhakti dana
bhakti vina jagatera nahi avasthana

DSCN0004

Przez dłuższy czas nie obdarzałem mieszkańców tego świata nieskażoną służbą miłości dla Mnie. A bez takiego miłosnego przywiązania istnienie tego materialnego świata jest bezcelowe. (Cc. Adi 3.14)

sakala jagate more kare vidhi-bhakti
vidhi-bhaktye vraja-bhava paite nahi sakti

Wszędzie w tym świecie ludzie wielbią Mnie zgodnie z zaleceniami pism świętych (vidhi-bhakti). Jedynie przez przestrzeganie takich regulujących zasad nie można osiągnąć miłosnych
uczuć bhaktów Vrajabhumi.
. (Cc. Adi 3.15)

aisvarya-jnanete saba jagat misrita
aisvarya-sithila-preme nahi mora prita

Znając Me bogactwa, cały świat spogląda na Mnie z bojaźnią i szacunkiem. Ale oddanie osłabione przez taką cześć nie pociąga Mnie.

(Cc. Adi 3.16)

aisvarya-jnane vidhi-bhajana kariya
vaikunthake yaya catur-vidha mukti pana

Poprzez spełnianie takiej uregulowanej służby oddania z czcią i szacunkiem można udać się na Wajkuntę i osiągnąć cztery rodzaje wyzwolenia. (Cc. Adi 3.17)

yuga-dharma pravartaimu nama-sankirtana
cari bhava-bhakti diya nacamu bhuvana

Osobiście zainauguruję religię tego wieku – nama-sankirtan, zbiorowe intonowanie świętego imienia. Sprawię, że świat będzie tańczył w ekstazie, realizując cztery nastroje miłosnej służby oddania. (Cc. Adi 3.19)

apani karimu bhakta-bhava angikare
apani acari’ bhakti sikaimu sabare

Przyjmę rolę bhakty i będę nauczał służby oddania, praktykując ją osobiście. (Cc. Adi 3.20)

yuga-dharma-pravartana haya amsa haite
ama vina anye nare vraja-prema dite

Moje pełne części mogą ustanowić zasady religii dla każdego wieku. Jednakże nikt poza Mną nie może obdarzyć tym rodzajem miłosnej służby, którą pełnią mieszkańcy Wradży. (Cc. Adi 3.26)

Myśląc w ten sposób czas na pojawienie się yugavatara (Narayana) przyszedł i Pan Narajan wszedł w ciało Kryszny i pojawił się w kraju Nadii jako Śri Kryszna Ćaitanja Mahaprabhu. W swej młodości odbył wiele zabaw (lila) przez które zalał cały świat nektarem bhakti-rasy (nastrojów czystego oddania). Przez swoje zabawy uczynił On szczęśliwym cały świat poprzez nauki o Imieniu i Sławie Śri Kryszny – sri-krsna janaye saba visva kaila dhanya.

anarpita-carim cirat karunayavatirnah kalau
samarpayitum unnatojjvala-rasam sva-bhakti-sriyam
harih purata-sundara-dyuti-kadamba-sandipitah
sada hrdaya-kandare sphuratu vah saci-nandanah

Oby ten Pan, który znany jest jako syn Śrimati Śacidewi, transcendentalnie zamanifestował się w głębi twego serca. Błyszcząc jak stopione złoto, dzięki Swej bezprzyczynowej łasce pojawił się w tym wieku
Kali, aby obdarzyć nas tym, czego wcześniej nie ofiarowała żadna inna inkarnacja: najbardziej wzniosłą i promienną wiedzą duchowi o smaku Swojej służby.
(Cc. Adi 1.4)

Kiedy Pan pojawił się w Nawadwipie uczynił to w towarzystwie Swoich wiecznych towarzyszy. Razem propagowali ruch sankirtanu. Śri Ćaitanja Mahaprabhu wykonuje swój ruch sankirtanu w towarzystwie swoich wiecznych towarzyszy i razem dają to główne błogosławieństwo dla ludzkości.

sva-bhaktebhyah suddham
nija-bhajana-mudram upadisam

Naucza On Swych bhaktów Swej własnej czystej służby oddania. (Cc.Adi 3.66)

Upadisam znaczy “instrukcje” a słowo mudra znaczy „specyficzny znak lub gest”. Zawsze widoczną wyróżniającą cechą Śri Caitanji Mahaprabhu jest to, że On instruuje swoich wielbicieli w dziedzinie czystej służby oddania. Kiedy ktoś się zbliża do Śri Murti Śri Śri Gaura-Gadadhara może zobaczyć prawą rękę Śrimana Mahaprabhu w specyficznym układzie (mudrze) nija-bhajana-mudram upadisam – istruując o nastrojach swej własnej służby oddania.

W wersecie zaczynającym się anarpita-carim cirat ważne są słowa unnatojjvala-rasam sva-bhakti-sriyam (dając to czego żadna inkarnacja wcześniej nie dawała, najbardziej wzniosły nastrój służby oddania, nastrój miłości małżeńskiej). W rzeczywistości nastrój miłości małżeńskiej (madhurya-rasa) jest najwyższym darem którym Mahaprabhu obdarza. To jest z pewnością cecha wyróżniająca sampradaię wisznuitówgaudija, i czego żadna inna sampradaia nie oferuje.

Ta madhurya-rasa jest najwspanialszą z ras (mukhya-rasa) Wradży ponieważ ona zawiera w sobie wszystkie inne nastroje charakterystyczne dla santa, dasya, sakhya i vatsalya-rasy. Dlatego madhurya-rasa jest najbardziej wzniosłym nastrojem wykonywania czystej służby oddania.

Znaczenie pojawienia się Śri Ćaitanji Mahaprabhu (aby poinstruować o najwyższym nastroju służby oddania, nastroju miłości małżeńskiej) było potwierdzone przez Sarwabhaumę Bhattaczarję w następującym wersecie:

vairagya-vidya-nija-bhakti-yoga-siksartham ekah purusah puranah
sri-krsna-caitanya-sarira-dhari krpambudhir yas tam aham prapadye

Przyjmuję schronienie w Najwyższym Osobowym Bogu, Śri Krysznie, który zstąpił do tego świata w formie Pana Ćaitanji Mahaprabhu, aby nauczyć nas prawdziwej wiedzy, służby oddania dla Pana oraz wyrzeczenia się wszystkiego, co nie sprzyja świadomości Kryszny. Przyszedł On do nas, ponieważ jest oceanem transcendentalnego miłosierdzia. Podporządkowuję się Jego lotosowym stopom. (Cc.Madhya 6.254)

Gaura-premanande hari haribol!

Autor: Śripad Narasingha Maharadża

Źródło:

http://www.vina.cc/news/index.php/Philosophical/Mahaprabhu-s-Mudra.html

Tłumaczenie: Kryszna Kirtan Das

(279)

Share.

Leave A Reply