Mayapur: Burza mózgów na spotkaniu Gaudija Saraswat

2

Na ostatnim, styczniowym spotkaniu gaudijów w Mayapur, ponownie starano się pogodzić potrzeby różnych gałęzi gaudija wisznuizmu mających swoje siedziby w Mayapur. Omawiano m.in przekazanie przez zarząd ISKCONu dużego terenu na cele związane z poprawy kwestii administracji i wyglądu Mayapur. Stwierdzono również, że pomimo wielu wysiłków, wzdłuż Bhaktisiddhanta Road i w okolicy Hula Gath, wciąż istnieje biznes hotelowy oparty na sprzedaży alkoholu, mięsa i innych zakazanych (grzesznych) działań. Dotychczasowe próby powstrzymania tego procederu nie przyniosły spodziewanych rezultatów, dlatego polityka wokół Ghatu wymaga dodatkowych wyjaśnień, ustaleń i czynności.

mayapurtable2

Kamal Prabhu przedstawił plan zaprezentowany przez Swamiego BA Paramadvait z Vrinda Mission, dotyczący wyglądu Mayapur i wpływu na środowisko. Dotyczy to zwłaszcza okolicy głównego wejścia do obiektu ISKCONu, które wpływa na całkowitą zmianę krajobrazu Mayapur. Maharadźa również ubolewał, że przestępstwa związane ze spekulacją nieruchomościami odbywają się bezpośrednio w Mayapur, prowadzone przez tzw „mafię nieruchomości”, a to zagraża innym inwestorom. Sadhu Prabhu padł ofiarą napadu zbirów wynajętych przez Mahabandhu zbirów To pokazuje tylko, jak poważna jest sytuacja. Powstające wszędzie wieżowce, które są budowane bez żadnego planu przestrzennego, przekształcają ten kraj Wschodzącego Księżyca Mayapur w kolejne chaotycznie budowane miasto. A kwestia ochrony środowiska w ogóle nie jest brana pod uwagę. Pieniądze są wydawane w dużych ilościach, a mimo tego nie został przygotowany plan zagospodarowania odpadów i wciąż trujące odpady są spalane. Na spotkaniu przy okrągłym stole wielu liderów Gaudiya Math pytało Dźajapatakę Maharadźa o możliwe rozwiązania tych problemów.

mayapurtable

Tylko wspólnie wypracowana wizja może chronić interesy wszystkich Gaudiya Mathów i doprowadzić do wypracowania planu zagospodarowania przestrzennego Mayapur zgodnego z wizją Śrili Bhaktiwinody Thakury. Do tej pory tak się nie stało, więc każdy robi to na własna rękę, zaniedbując wspólne potrzeby w zakresie transportu, parkingów, dostępu do drogi, umieszczania znaków drogowych, a nawet zwykłej kwestii bezpieczeństwa dla mieszkańców i pielgrzymów. Do tej pory na Bhaktisiddhanta Road zdarzyło się już kilka wypadków.

Nadszedł już właściwy czas aby wykorzystać daną nam ludzka inteligencję, aby stworzyć miejsce, które na prawdę może być podziwiane przez ludzi na całym świecie. WVA-VVRS we współpracy z Braj Vrindavan Heritage Alliance stworzyło plan przygotowany przez belgijskiego architekta Luc’a Stevens’a dotyczący obszaru Wryndawany i jej najbliższej okolicy. Biorąc pod uwagę znaczenie Pana Ćajtanji dla Indii, a zwłaszcza dla Mayapur Dham, nie powinno być trudnym uzyskanie wsparcia politycznego aby ustanowić zasady i przepisy, które powstrzymają ten chaotyczny i niekontrolowany rozwój.

mayapurtable3

Mamy nadzieję, że podczas obchodów Gaura Purnimy w 2014 usłyszymy jakieś pozytywne wieści, ponieważ wiele pytań pozostaje wciąż bez odpowiedzi.

Zaniepokojeni liderzy gaudija wisznuitów z Mayapur.

mayapur

mayapur3

mayapur4

mayapur5

mayapur7

mayapur8

mayapur10

mayapur9

źródło: vina.cc

przygotował Krysznakirtan

(857)

Share.

2 komentarze

Leave A Reply