Słynna Mirabai

0

„Słynna Mirabai”

Śrila Bhakti Rakszaka Śridhara Maharadża

Student: Maharadżo, słyszałem pewną historię i chciałbym dowiedzieć się, czy potwierdzisz jej prawdziwość. Dotyczy ona Mirabai, słynnej wielbicielki Mirabai i Dżiwy Goswamiego.

Śrila Śridhara Maharadża: Nie ma co do tego pewności. Wiemy tylko, że jej oddanie nie wyglądało na prawdziwe; nie było prawdziwym oddaniem. A to dlatego, że jej oddanie skupiało się na Krysznie i nie było ani słowa o wielbicielach. Kryszna, niedoskonałością jest mówienie o samym królu. Król to również cały sztab ministrów, generałowie, królowe i wszystko, co się z tym wiąże. Król to nie jest jedna osoba; jest też swarupasiakti.

I taki właśnie jest prawdziwy Kryszna. Innym Kryszną jest Kryszna w postaci stworzenia, umysłu, złudzenia. To jest lustrzane odbicie Kryszny w świecie doczesnym. Gdzie zobaczyć można Krysznę w jego różnych rasach bez otoczenia różnych grup sług? To jest prawdziwy Kryszna. Na tym polega koncepcja prawdziwego Kryszny w postaci jego swarupasiakti, w przeciwnym wypadku wkrada się maja: sattwaguna i Kryszna, i oto jestem ja i Kryszna. Natomiast Kryszna otoczony swoimi sługami swarupasiakti to prawdziwy Kryszna, czidwilasa. W transcendentnym świecie Kryszna w swojej postaci jest właśnie taki, a kiedy działa się przeciwko nim [wielbicielom], nie zabiega o kontakt z nimi, bezpośrednia relacja z Kryszną to tylko sen, wyobrażenie, żadna rzeczywistość.

Dlaczego ludzie Gaudiya Math, ich aczarjowie i ich poglądy nie mogą potwierdzić tych bogatych uczuć, emocji, które choć istnieją, to ich podstawa, ich fundament jest niewłaściwy. Takie uczucia nie pomogą nam zdobyć Kryszny, wszystko to tylko sentymenty. Ale Kryszna nie jest sam i bez oddania się opiece jego wiecznych wielbicieli, nigdy nie zdołamy prawdziwie się do niego zbliżyć.
Prawdziwy związek z Kryszną jest niemożliwy bez pośrednictwa jego wielbicieli. Niemożliwy jest z nim bezpośredni kontakt, ani zawarcie umowy. Hare Kryszna

Student: Dlatego bezpośrednia służba …

Śrila Śridhara Maharadża: …dla Kryszny nigdy nie jest możliwa dla tatastasiakti, dżiwy.

Student: Zatem ich bezpośrednia służba możliwa jest tylko w stosunku do Jego sług, sług sługi.

Śrila Śridhara Maharadża: Realistyczna koncepcja służby Krysznie polega na służeniu słudze sługi. W przeciwnym wypadku jest tylko złudzeniem. Nie można jej zmierzyć ilością łez ani tańca, czy czegokolwiek innego.

Student: Maharadżo, mówi się, że [Mirabai] przyjęła inicjację od Dżiwy Goswamiego.
Śrila Śridhara Maharadża: Nie, nic o tym nie wiadomo. W pieśniach Mirabai nie ma o tym żadnej wzmianki. Wiadomo, że istniał jakiś związek; o tym coś wiadomo. Obraziła też Dżiwę Goswamiego. Podobno Mirabai złożyła wizytę Rupie Goswamiemu, a on – była ona wtedy w określonym nastroju – powiedział: “Nie jestem teraz zainteresowany kontaktem z kobietą”. Ona odpowiedziała na to: “O, on uważa się za mężczyznę. Według mnie jedynym mężczyzną we Wryndawanie jest Kryszna, a wszyscy inni są kobietami”. Poczyniwszy tę uwagę, odeszła. Sytuacja ta wspomniana też została w Bhakta-mal grantha. Ale to nie jest zbyt wiarygodna książka. To zbiór opowieści z życia wielu różnych wielbicieli, ale nie jest on zbyt wiarygodny.

Student: Maharadżo, słyszałem, że jest ona gopi z grupy Czandrawali.

Śrila Śridhara Maharadża: Nie słyszeliśmy o tym i nie dajemy temu wiary. Ale i w takim wypadku powinna oddać szacunek Chandrawali, gopi, Nandzie and Jasiodzie, oraz Wryndawanie, zatem powinna ona wychwalać wiele rzeczy. Jedynie Kryszna jest [dla niej]obiektem pochwał, uwielbienia, a wszyscy inni zepchnięci w cień. Nie dostrzega ona wspaniałości, szlachetności rekwizytów [Kryszny], tylko samego Krysznę – to sztuczne. „Jeśli chcesz być Moim wielbicielem, zostań wielbicielem Mojego Wielbiciela”. Nie potrafię dostrzec wspaniałości, szlachetności wielbiciela Kryszny i umniejszam jego rolę: “Ja jestem dobry i Kryszna jest dobry”, a wszyscy inni są gorsi. Co to jest! Nie ma nikogo lepszego ode mnie, liczy się tylko Kryszna i ja, a wszyscy inni są gorsi. To szaleństwo. Hare Kryszna, Hare Kryszna

Tłumaczenie: J
Źródło„: http://www.bvml.org/SBRSM/fm.html

(315)

Share.

Leave A Reply