Kryszna West. Wywiad z Hridayanandą dasą Goswamim

0

Chcemy dowiedzieć się więcej o Krishna West, społeczności założonej przez Hridayanandę dasę Gowamiego (ISKCON). Wywiad miał miejsce 15 sierpnia 2015 we Francji w Gopalji Temple.

IMGP0480

Sripad Yati Maharaj (przewodniczący Gopalji Mandir Rouen France) Sripad Hridayananda Maharaj i Sripad Krishna Bhakti das (WVA France Secretary)

Krishna Bhakti das: Czy myślisz, że Srila Swami Maharadźa [AC Bhaktiwedanta Swami – przyp tłum.] uśmiechnął by się, w pozytywnym sensie, gdyby usłyszał tą nazwę „Krishna West”?

Sripad Hridayananda Goswami: Wierzę, że tak! W obecnych czasach jestem ostatnim z jego uczniów których osobiście szkolił. Pamiętam jak mówił mi w jaki sposób chciał zmienić świat. Aby ustanowić Świadomość Kryszny nie jako małą rzecz, nie jako hinduską ciekawostkę ,ale jako jugadharmę. Zawsze mówił, że nasza globalna strategia zależy od sukcesu w krajach zachodu.

Krishna Bhakti das: Jakie są główne podstawy Krishna West?

Sripad Hridayananda Goswami: Tymi podstawami są:

  1. Poważna i historyczna potrzeba wyjścia w kierunku zachodniego świata
  2. Srila Prabhupada dal nam swobodę w celu osiągnieciu tego celu, ale w dzisiejszych czasach jest to niemal zapominane.
  3. Istnieje mityczny aspekt w naszej prezentacji świadomości Kryszny. Jak się ubierać, zewnętrzne rzeczy jak w grupach etnicznych. Jestem pewny, że oni pragną pozostać w tym nastroju; ale Srila Prabhupada często mówił, że jest możliwym aby zmieniać te zewnętrzne aspekty. A nie podstawy świadomości Kryszny.
  4. Istnieje wedyjska cywilizacja, ale zewnętrzne jej aspekty zmieniają się w czasie. Wszystkie pisma jak Srimad Bhagawatam, Ćajtanja Ćaritamrita nie mówią o etnicznej kulturze
  5. W [programie]Krishna West chcemy zaoferować ludziom z zachodu możliwość zaakceptowania duchowej nauki bez potrzeby stawaniem się hindusem czy indusem. Wiele osób myśli, że wedyjska architektura lub ubiór jest duchowy ale nie jest to faktem.
IMGP0488

Sripad Hridayananda Goswami w świątyni

Krishna Bhakti das: Tak to prawda, po 40 czy 45 latach jako zwolennicy Srila Prabhupada nigdy nie staniemy się indusami czy hindusami.
Sripad Hridayananda Goswami: Tak, również z historycznego punktu widzenia istnieje filozoficzne nieporozumienie , że wielbiciele myślą, że są ponad prawem istniejącym w danym kraju. Nie, wielbiciele staja się wolni od swojej karmy ale nie od praw kraju. wielu wielbicieli myśli, że jak jedzą prasadam to to zwalnia ich z troski o własne zdrowie. To błędna idea. Albo jeśli rozprowadzam książki Prabhupada nie mam obowiązku dbania o własne dzieci. Rezultatem takiego myślenia będzie wielka katastrofa. Prawdziwym sukcesem religijnych grup jest to jak są wstanie zintegrować się z krajem [w którym istnieją]. Wielu obserwatorów, naukowców i filozofów mówi o świadomości Kryszny, że w niej istnieje wielki potencjał aby osiągnąć ten cel. Ale istnieje brak takiej integracji. Nie możemy skolonizować Francji czy Stanów, to głupia idea.

Krishna Bhakti das: Wygląda na to że Krishna West ma to samo założenie które miał Bhaktivedanta Instytut prowadzony przez Sripadę Damodarę Maharadźę. Srila Prabhupada powiedział mu aby dzielił się tradycją bhakti z naukowcami i filozofami współczesnych czasów. I to zrobił z sukcesem.

IMGP0485

Sripad Hridayananda Goswami w trakcie porannego wykładu

Sripad Hridayananda Goswami: Tak to prawda, on był pionierem przede mną. Rozumiał potrzebę prezentowania świadomości Kryszny w akceptowalnej formie. Efektywnie. To jest to co robimy w Krishna West. Naukowcy są ważni. Nie możemy skolonizować albo idealizować zachodu. Niektórzy w ISKCONie myślą, że musimy utrzymywać zewnętrzne zwyczaje pochodzące z Indii. Ale w 6. Rozdziale Bhakti Rasamrita Sindhu Rupa Goswami mówi coś przeciwnego.

Krishna Bhakti das: Dziękuje Ci Maharadżo

Sripad Hridayananda Goswami: odwiedź www.krishnawest.com aby dowiedzieć się więcej.

źródło: vinacc

tłumaczenie: Kryszna Kirtan

(249)

Share.

Leave A Reply