Florencja. Muzeum Sztuk Duchowych i Mahabharaty

0

MOSA ISKCON Gallery first floor 5

W skąpanej słońcem Toskani, nieopodal Florencji, kolebki włoskiego renesansu, a także miejsca w którym znajdują się unikalne zabytki włoskiej sztuki. Na terenie słynnej ISKCONowej 80 hektarowej posiadłości Villa Vrindavana. W czterokondygnacyjnym budynku, z którego okien rozciąga się wspaniały widok na pełne uroku i piękna sąsiadujące wzgórza powstało niezwykłe muzeum.

Otwarcie duchowej galerii Muzeum Sztuk Duchowych (Museum of Spiritual Art – MOSA) na terenie tej posiadłości było nie tylko doskonałym wyborem lokalizacji, ale także radosnym wydarzeniem dla tych którzy poświęcili mnóstwo pracy i wysiłku aby powiększyć listę atrakcji Villa Vrindavany. Pierwsza, dopiero co otwarta, część wystawy wypełnia pięć wielkich komnat tego pałacu i zawiera ponad 20 wielkich rozmiarów obrazów, ilustracji do klasycznej dla literatury Indii Mahabharaty. Obrazy ilustrują dramaty i emocje, intrygi i boskie znaczenie epopei, tej wielkiej historii zmagań pomiędzy złem i dobrem.

„Pięć lat pracowałem aby ukończyć te wszystkie dzieła. Początkowo mieliśmy pomysł aby stworzyć wędrowne muzeum i podróżować po Europie i w ten sposób zaznajamiać ludzi z historią Mahabharaty i naukami Bhagawadgity. Jednak kiedy dwa lata temu spotkałem się z Mahaprabhu dasą z Belgii, założycielem pierwszego Muzeum Sztuk Duchowych mieszczącego się w Radhadesz, świątyni nieopodal Brukseli, zapadła decyzja o umiejscowieniu muzeum we Villa Vrindavana koło Florencji.”- powiedział Jnananjana dasa twórca obrazów.

Ponieważ dopiero na dwa miesiące przed otwarciem zapadła ostateczna decyzja o umiejscowieniu muzeum w historycznej willi, pomieszczenia wymagały renowacji przed ich wykorzystaniem. Jnananjana dasa koordynował prace renowacyjne osobiście. Każde z jej zabytkowych pomieszczeń posiada posadzkę wykonaną z wiekowego marmuru, lub ceglaną podłogę oraz wysokie sklepienie.

Malarstwo to jest samo w sobie oszołamiające. Rozmiary obrazów mają około od 1,5 m x 1,8 m do 2,4 m x 4,3 m i robią imponujące wrażenie. Tematami prac są m.in takie wydarzenia z Mahabharaty jak:

  • Atrakcja młodej Kunti do boga Słońca.
  • Spotkanie pięciu Pandawów planujących następny dzień bitwy w którym ma być zabity Abhimanju.
  • Ardźuna i Kryszna jada na wojnę.
  • Kryszna pokazuje swa Kosmiczna Formę.
  • Bhiszma pokonany strzałami Ardźuny.
  • Emocjonalne spotkanie Karny ze swoja matką Kunti tuż przed bitwą.
MOSA ISKCON Villa1

Jnananjana dasa i obraz „Forma Kosmiczna” tuż przed umieszczeniem w muzeum.

„Kosmiczna Forma Kryszny” jest typowym przykładem stylu Jnananjany dasy, intensywne kolory i kontrast ruchu i spokoju. Na pierwszym planie widzimy Krysznę wychodzącego z sali obrad Kaurawów, a Forma Kosmiczna wiruje wokół niego, Obraz ukazuje przytłaczające obrazy stworzenia, zniszczenia, czasu, pragnień, śmierci, odrodzenia i iluzji.

Na kolejnych poziomach willi zostanie otwarta część skupiona na tematach związanych z Ramajaną, epickimi opowieściami o Zabawach Kryszny (Kryszna lila) z Bhagawatapurany oraz życiu Śri Ćajtanji w oparciu o Ćajtanjaćaritamrytę

Bhaktiwedanta Swami Srila Prabhupada mówił, że obrazy są oknami do świata duchowego.

Muzeum Sztuki Duchowej ma swój wyjątkowy wkład w wypełnieniu tego celu. Z pewnością wizyta w tym miejscu wywrze ogromny wpływ na tych którzy szczęśliwie tu dotrą. Jest to cudowne miejsce dla osób zainteresowanych zarówno włoską jak i wisznuicką kulturą.

źródło: vinacc.blogspot

(269)

Share.

Leave A Reply