Bhaktiwedanta Swami Prabhupada o polityce

0

Kilka wybranych cytatów z wypowiedzi Bhaktiwedanty Swamiego Prabhupady na temat polityków i polityki:

„Przywódcy rządowi muszą być bardzo uczciwi i religijni, gdyż w przeciwnym razie ucierpią na tym wszystkie sprawy państwowe. Na nieszczęście, w imię demokracji rozbójnicy i złodzieje wybierają innych rozbójników i złodziei na najwyższe posady w rządzie. Dowód tego widzieliśmy ostatnio w Ameryce, gdzie obywatele potępili prezydenta i znieśli go z jego urzędu. Jest to tylko jeden przypadek, ale jest wiele innych. Biorąc pod uwagę znaczenie ruchu świadomości Kryszny, ludzie powinni być świadomi Kryszny i nie głosować na osoby, które nie są świadome Kryszny. Wówczas w państwie zapanuje prawdziwy pokój i pomyślność. Gdy wisznuita widzi błędnie prowadzenie się rządu, czuje on współczucie w swym sercu i robi wszystko, co w jego mocy, by oczyścić tę sytuację poprzez szerzenie ruchu Hare Kryszna.” (Śrila Prabhupada, znaczenie do ŚBhag 6.2.3)

Prabhupada: Nie, w rzeczywistości wszystkie łobuzy są w rządzie.
Dr. Patel: Tak to prawda. Nie tylko łobuzy, ale…
Prabhupada: Dlaczego więc, jeżeli w rzeczywistości jesteś poważny, nie zrobisz kampanii propagandowej w kraju mówiącej „Proszę nie głosujcie na łobuzów”? Nie wymieniaj z imienia żadnej z partii. Jeżeli chcesz być szczęśliwym, to nie głosuj na łobuzów. A kim jest łobuz? To kobieciarze, przyjmujący środki odurzające, mięsożercy i hazardziści. To oni są łobuzami.
Dr. Patel: Oni wszyscy są w Delhi.
Prabhupada: Nie, nie wymieniaj żadnego z nich z imienia. […] To jest bezstronność. Jeżeli zaczną sprawdzać „czy ten człowiek, na którego głosuję jest wolny od grzesznych czynów?” wtedy zobaczysz, że zmieni się całokształt rządy indyjskiego.” (Śrila Prabhupada, poranny spacer 14.04.1976 Bombaj)

„W dzisiejszych czasach, pozycje prezydenta zajmują ludzie bez odpowiednich kwalifikacji. Chociaż mogą podawać się za bardzo religijnych, to są po prostu draniami. Dlaczego? Ponieważ pod ich nosem zabijanych jest tysiące krów, podczas gdy oni pobierają dobrą pensję. Jakikolwiek przywódca, który chociaż w niewielkim stopniu jest religijny, powinien zrezygnować ze swej pozycji w proteście przeciwko zarzynaniu krów podczas jego rządów. Ponieważ ludzie nie wiedzą, że taki rządzący są draniami, dlatego cierpią. Ci ludzie też są draniami, bo głosują na tych większych drani”. (Śrila Prabhupada, „Journej of Self-Discovery rozdz. 7.1 „Dobroć i Rząd”).

„Nie lubimy za bardzo tej tzw. demokracji. Jaka jest wartość tej demokracji? Wszyscy są głupcami i draniami. Głosują na innych głupców i drani, i staje się on premierem, czy kimś innym. To jest dobre dla ludzi. Nie jesteśmy za tą tzw. demokracją ponieważ nie są oni odpowiednio kwalifikowani (ang. trained). (Śrila Prabhupada wykład w Londynie 24.07.1973)
„Nauki Bhagavad-gity powinny być na pierwszym miejscu u osoby kandydującej do służby rządowej. Społeczeństwo powinno być tego świadome. Jeżeli ktoś zabiega o głosy wyborców, to pierwszą rzeczą o którą powinniśmy zapytać jest „Czy czytałeś Bhagavad-gitę?”. Mahatma Gandhi przeczytał Bhagavad-gitę. Dlaczego więc nie ty? Czy wiesz, co to jest Bhagawad-gita? Jeżeli tak, to zagłosuję na ciebie. W innym przypadku, wynoś się…” Istnieje wielka potrzeba, aby ludzie zasiadający w rządzie studiowali Bhagavad-gitę. W innym przypadku, nie głosuj na nich” (Śrila Prabhupada, wykład w Bombaju 22.03.1974)

„Bhakta: Niektórzy z naszych bhaktów powinni ubiegać się o pozycję prezydenta.
Prabhupada: Nie. Jeżeli uczynisz ludzi świadomymi Kryszny, to wtedy wszystko przyjdzie automatycznie. Jeśli oni będą głosować na świadomą Kryszny osobę, aby stała się prezydentem, czy premierem, wtedy wszystko można będzie ocalić. Oznacza to, że musisz stworzyć świadomych Kryszny wyborców. Wtedy wszystko będzie w porządku. To powinien być jeden z celów Ruchu Świadomości Kryszny. Rząd nadal jest pod kontrolą społeczeństwa. Jeżeli społeczeństwo stanie się świadome Kryszny wtedy naturalnie, i rząd będzie świadomy Kryszny. Jednak to zależy od społeczeństwa. (Śrila Prabhupada, wykład w Bombaju 6.11.1970)

„Kształcie ludzi. Nie głosujcie na drani. Po prostu starajcie się zrozumieć, kto jest prawdziwym człowiekiem, kto jest prawdziwym przywódcą.” (Poranna rozmowa w Los Angeles 11.12.1973)

Dziennikarz: Czy myślisz, że większość członków Hare Kryszna będzie brało udział w listopadowych wyborach? Czy myślisz, że zarejestrują się i zagłosują?
Prabhupada: Osobiście, ja nigdy nie głosuję.
Dziennikarz: Czy pójdą w twoje ślady i też nie będą głosować?
Prabhupada: Nie wiem, ale nasza zasada jest taka, że głosujemy na ludzi jeżeli jest z tego jakaś duchowa korzyść. To jest nasz punkt widzenia. (Wywiad Śrila Prabhupada z religijnym redaktorem Associated Press w Nowym Jorku 16.07.1973)

„Nigdy nie głosuję. Od kiedy mamy swaradź (sva-raj), indyjską niepodległość, skoro tylko pojawia się kwestia głosowania, ja oddalam się. Myślę, „dlaczego mam głosować na tą niedorzeczną osobę? Nikogo z nich nie lubię. Dlatego unikam tego. Nie wierzę w to.” (Śrila Prabhupada, rozmowa w Bombaju 8.01.1977)

wybór cytatów: Purnaprajna Das

(169)

Share.

Leave A Reply